Gardner Winter Music Festival

Please check back here in early February 2014.
Below was the Schedule for the
2013 On-Stage Performances.
      (in the Auditorium)          [pdf version here]

Friday, February 22, 2013

TIME PERFORMERS
7:00 p.m.Doug Wiley, Dave Harbst, and Scott Radabaugh
7:20 p.m.Flatboaters Three: Aaron Hawley, Pam Ball, Tim Terman
7:40 p.m.Paul Buege
8:00 p.m.Richard Eddy and students: Emily Swiger, Bella Zucker, and Katie Zucker
8:20 p.m.DAA Strummers: Carolyn Brown, Karen Cassidy, Linda Huffman, Judy Lightner, Chris McClelland, Steve McClelland, Judy Werner, and Mary Zuercher
8:40 p.m.Hammered Dulcimer: Jeff Fedan
9:00 p.m.Trillium Minus Two: Donna Weems
9:20 p.m.Tristan Dennis and Hunter Walker
9:40 p.m.Doug Wiley, Mike Attfield, and Larry Spisak
10:00 p.m.Moose Drop-Ins: Blue Moose Irish Session Musicians
10:20 p.m.Jam Finale Percival Jammers and anyone else they can find (all are welcome!)

Saturday, February 23, 2013

TIME PERFORMERS
10:00 a.m.Psycho Exploding Orangutans: Frankie Nanna, Victor Furtado, Lulu Furtado, Andrew Volks
10:20 a.m.Rick Snider
10:40 a.m. Shelby Grass: Chuck Howell
11:00 a.m. Back Porch Pickers: Darlene Fox, Chris Fox, Charlie Merritt, Sondra Summers, Brian Conaway,Luther Del Micheal
11:20 a.m. Ronnie Utt and Students
11:40 p.m. Flint Hill Special: Ron McCauley, Ed Rexroad, Jim Tucker
12:00 p.m. Autoharp: Terry Tucker
12:20 p.m. Frets and Feet: Charles and Daphne Anderson
12:40 p.m. Dulcimer Dames: Rita Tanner, Bertha Wilson, Norma Rittenhouse, Betty Banks, Darlene Fox
1:00 p.m. Almost a Song: Brian Conaway, Keith Long, John Moffatt, Rick Steiner, Brian Seifrit, Martha Cordray, Joe Cordray, Steve Smigocki, Sondra Summers, Tom Manuel, George Yost, Jeff Garvin and Leigh Ann Hood
1:20 p.m.Harps: John Lozier and Cindy Lewellyn
1:40 p.m.Mt. William Strings: Patty Parucci, Judy Werner, Donna Luketic, Rose Mary Reese, Judy Owens, Carol Jacques, Joyce Satterfield, Rita Tanner, Don Villers, Norma Rittenhouse
2:00 p.m.Dan Cunningham
2:20 p.m.Jim ‘n I: Jim McDonald and Goldie Pratt
2:40 p.m.Angelica: Jan Woodward, Nancy Utt, Carol Mathew, Monica Andis
3:00 p.m.Appalachian Flatfooting Class: Charlie Burton
3:20 p.m.Kennedy Barn String Band
3:40 p.m.Elmer Rich: Elmer Rich, Tom Gibson, Ed Robey
4:00 p.m.   GWMF HERITAGE AWARD PRESENTATION
4:20 p.m.Back Porch Harmony: Lynette Swiger, Brad Swiger, Emily Swiger, John Toothman, & Dave Clark
4:40 p.m.Springhill Time Barn Band: Bill Springer, Terri Springer, Greg Grimm & others
5:00 p.m.Williams and Baron: Annie Williams and Carl Baron
5:20 p.m.Erie Travelers: Kim Kengor, Joe Kengor, Barb Withee, Ed Eakin, Melanie Climas
5:40 p.m.Chris Mathews
6:00 p.m.Katie Zucker & Friends
6:20 p.m.Peace of Bluegrass: Megan Wilson and Boys
6:40 p.m.Chris Haddox
7:00 p.m.Aurora Celtic: Alice Fleischman, Mike Broderick, Andrew Nelson
7:20 p.m.Aurora Celtic (continued)
7:40 p.m.Bill Schilling
8:00 p.m.Jim Mullins
     8-10 pm Square Dance in the cafeteria - Taylor Runner, caller (concurrent with stage performances in auditorium)
8:20 p.m.Bluegrass Menagerie: Christopher Harnett
8:40 p.m.Isaac Forks String Band
9:00 p.m.Keith McManus
9:20 p.m.Falling Run Bluegrass Band: Ray Hicks, Tim Selman, Tiffany Underwood, Zach Fanok, Aaron Holley
9:40 p.m.Falling Run Bluegrass Band (continued)
10:00 p.m.Festival Jam Finale: Morgantown Brew Pub Jammers
  
8-10 pm on Saturday: Square Dance (in the cafeteria), Taylor Runner, caller
Thanks to all who registered to perform on stage!
2009 Fox Hunt

The Fox Hunt on stage in 2009

The Gardner Winter Music Festival is run by PattyFest Inc., a 501(c)(3) nonprofit organization operated by volunteers and funded with contributions. Your tax-deductible donation will help maintain this Festival well into the future! Thank you!!

donate button